Príprava na dojčenie

Príprava na dojčenie by mala určite začať už pred pôrodom. Vyhľadať si info na webe je samozrejme tiež cesta. Ale nájsť dobrú laktačnú poradkyňu je na nezaplatenie. Na rozhovor o príprave na dojčenie som si pozvala profesionálnu laktačnú konzultantku z Inštitútu pre podporu dojčenia. Mám mesiac pre pôrodom, a okrem spomínaného rozhovoru, som sa zúčastnila aj súkromne na poradenstve.

Chcela by som všetkým odporučiť, aby sa skutočne zaujímali o dojčenie pred pôrodom. Človek pri prvom dieťati je zahltený množstvom povinností. Pripraviť výbavičku, kúpiť postieľku, kočík… Za seba môžem povedať, že pri prvom dieťati mi ani nenapadlo, že by sa mohol vyskytnúť nejaký problém. Dojčenie je predsa tak prirodzená vec. No, nie je. Mnohé z nás majú nemalé problémy, ktorým sa mohli vyhnúť predprípravou. Ako taký skaut. Proste vždy v strehu, haha.

Dobrá laktačná poradkyňa vám dá cenné rady do začiatku dojčenia ešte pred narodením bábätka. Sú ženy, ktorým dojčenie ide hneď od začiatku a nevyskytuje sa u nich žiadna komplikácia. Ak už sa vyskytne, určite ju treba riešiť čím skôr. Rozprávali sme sa o bolestivých prsníkoch, ranách na bradavkách aj o zápale prsníka. Tieto všetky ťažkosti, keď vďaka poradenstvu s laktačnou poradkyňou viete odstrániť už v pôrodnici, máte viac menej vyhraté. Cesta k úspešnému dojčeniu práve začala. Nie je to však všetko. Tak isto sa môžete stretnúť s vpadnutými bradavkami, štrajkom pri dojčení, alebo máte po cisárskom reze. O tomto všetkom a samozrejme ďalšom sme si podrobnejšie povedali vo videu.

 

CELÝ ROZHOVOR TU:

 

 

Sú však ženy – matky, ktorým nebolo dopriate dojčiť. Pre vás všetky tu mám malé povzbudenie. Netrápte sa, prosím. Nenechajte sa nikým zdeptať a ich nevyžiadané rady pustite dolu komínom. Čiže ich úspešne ignorujte. Psychická a duševná rovnováha a pokojná matka je viac než nervy drásajúce mučenie samej seba. Náhrady v podobe umelého mlieku určite nie sú cesta do pekla, ale riešenie. A píšem vám to ja, ktorá má skúsenosti z oboch brehov – dojčenie aj prikrmovanie aj dokrmovanie. Tiež som zažila odsúdenie a srdečne mi to bolo jedno. Pretože hladné dieťa, nie je spokojné dieťa ani matka.

 

 

 

Čitala si už aj tento Blog? -> Starostlivosť o novorodenca